Poradnia chirurgiczna - Chirurgia naczyniowa

Chirurgia naczyniowa objawy chorób naczyń

  • Dławica piersiowa - najczęstszym objawem choroby wieńcowej (CAD) jest dławica piersiowa, czyli rodzaj bólu w klatce piersiowej, który pojawia się, gdy serce nie otrzymuje wystarczającej ilości krwi. Istnieją dwa rodzaje dławicy piersiowej. Jeśli ból jest spowodowany zmniejszonym dopływem krwi do serca, nazywa się go dławicą piersiową stabilną. Jeśli ból spowodowany jest skurczami tętnic wieńcowych, jest to dławica niestabilna.
  • Nadciśnienie tętnicze - kolejnym częstym objawem CAD jest wysokie ciśnienie krwi. Nadciśnienie może prowadzić do innych powikłań, takich jak udar mózgu lub zawał serca.
  • Niedrożność tętnic - Niektóre rodzaje chorób tętnic powodują niedrożność tętnic, czyli zablokowanie tętnicy przez skrzep krwi lub inną substancję. Jeśli niedrożność występuje w sercu, może prowadzić do zawału serca. Jeśli niedrożność dotyczy nóg lub rąk, może prowadzić do udaru mózgu.

Chirurgia naczyniowa rodzaje zabiegów

  • Operacja pomostowania tętnic: Podczas operacji pomostowania tętnic chirurg zmienia trasę tętnicy, która nie jest zablokowana, na pobliską tętnicę, która jest zablokowana. W ten sposób chirurg jest w stanie zapewnić drożność tętnicy, przez którą może przepływać krew.
  • Endarterektomia szyjna: Endarterektomia tętnicy szyjnej to zabieg chirurgiczny stosowany w leczeniu niedrożności tętnicy szyjnej, która jest głównym naczyniem w szyi doprowadzającym krew do mózgu.
  • Naprawa tętniaka aorty: Tętniaki aorty to nieprawidłowe wybrzuszenia w ścianie aorty, największej tętnicy w organizmie. Chirurg naczyniowy może naprawić tętniaka aorty poprzez zaszycie wybrzuszenia.
chirurgia naczyniowa

Chirurgia naczyniowa leczenie wad naczyń krwionośnych

Malformacje naczyniowe to nieprawidłowe wyrośla lub guzy znajdujące się w tętnicy lub żyle. Malformacje naczyniowe są na ogół łagodne, ale mogą być niebezpieczne, ponieważ często zmniejszają przepływ krwi przez naczynia krwionośne.

Dwa typowe rodzaje malformacji naczyniowych to tętniaki i malformacje tętniczo-żylne (AVM). Objawy tętniaka obejmują guzek na skórze w miejscu występowania tętniaka, a także ból lub uczucie pulsowania w miejscu, w którym znajduje się tętniak. Objawy AVM obejmują ból, obrzęk i/lub guzek na skórze w miejscu, gdzie znajduje się AVM. Leczenie tych malformacji naczyniowych jest uzależnione od ich wielkości, lokalizacji i tempa wzrostu.

Chirurgia naczyniowa leczenie zakrzepicy

Zakrzepica to tworzenie się skrzepu krwi w naczyniu krwionośnym, zwykle w nogach. U pacjentów z chorobą naczyń krwionośnych przepływ krwi może być spowolniony, co umożliwia tworzenie się zakrzepów. Zakrzep w nodze może przedostać się do serca i spowodować zawał. Leczenie zakrzepicy zależy od stopnia jej zaawansowania.

Jeśli skrzep jest niewielki, chirurg naczyniowy może zastosować leki rozrzedzające krew, aby go rozpuścić. Jeśli skrzep jest większy lub jeśli pacjent przyjmuje już leki rozrzedzające krew, chirurg naczyniowy może usunąć skrzep chirurgicznie.

Chirurgia naczyniowa leczenie żylaków

Żylaki to żyły, które są nieprawidłowo powiększone i można je znaleźć w nogach. Żyły mogą się powiększyć z powodu zwiększonego ciśnienia w żyłach, które może być spowodowane przez wiele czynników, w tym długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, uwarunkowania genetyczne i ciążę.

Żylaki nie są niebezpieczne, ale mogą być bardzo bolesne i nieestetyczne. Są one leczone kilkoma różnymi metodami, z których najczęstszą jest skleroterapia. Skleroterapia to zabieg, w którym lekarz wstrzykuje roztwór chemiczny do żylaka. Roztwór powoduje obrzęk żyły i jej zablokowanie, co uniemożliwia przepływ krwi przez żyłę. Ponieważ żyła zapada się i znika, możliwe jest jej chirurgiczne usunięcie.


Dodane przez użytkownika user9 · 04-08-21
Komentarze

Ostatnio dodane

Szybki kontakt medyczny

Szybki kontakt medyczny - jak działa?

W obecnych czasach, wraz z rozwojem nowych metod technologicznych stało się możliwe szybkie, bezproblemowe i c (...)

Dalej
Refundacja NFZ

Refundacja NFZ - kto może skorzystać?

Każdy obywatel Polski, który posiada opłacone powszechne ubezpieczenie zdrowotne oraz otrzymał odpowiedni doku (...)

Dalej
Profilaktyka zdrowotna

Co to jest profilaktyka zdrowotna?

Profilaktyka zdrowotna to szereg podejmowanych przez człowieka działań mających na celu ochronę swojego zdrowi (...)

Dalej
Prawa Pacjenta

Prawa pacjenta w medycynie

Prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej Każdy ma prawo do korzystania ze świadczeń opiek (...)

Dalej