Profilaktyka zdrowotna to szereg podejmowanych przez człowieka działań mających na celu ochronę swojego zdrowia i zapobieganie chorobom. Taką profilaktykę obejmuje między innymi prowadzenie zdrowego trybu życia, częste wykonywanie badań rutynowych, regularne wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, a także zasady higieny.
Jak często powinniśmy wykonywać badania profilaktyczne?
Profilaktyka zdrowotna kojarzy się przede wszystkim z wykonywaniem badań, zanim wystąpią objawy chorobowe. Do takich badań należą między innymi:
- podstawowa morfologia krwi,
- analiza moczu,
- mammografia, USG piersi i cytologia (dla kobiet),
- badanie poziomu cholesterolu i przerostu prostaty (dla mężczyzn po 40 roku życia).
Każde z powyższych badań powinno być wykonywane raz do roku, a w przypadku podwyższonego ryzyka zachorowania na jakąś chorobą — nawet raz na pół roku.
Jakie są najważniejsze zasady profilaktyki zdrowotnej?
Profilaktyka zdrowotna to przede wszystkim dbanie o aktywny i zdrowy tryb życia. By zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób, należy zatem zadbać o dietę bogatą w witaminy i składniki mineralne, a także pić około 3 litrów płynów dziennie. Podstawą żywienia powinny być owoce i warzywa, natomiast ograniczyć powinno się spożywanie produktów wysokoprzetworzonych z dużą ilością konserwantów.
Profilaktyka zdrowotna to również ruch, co stanowczo podkreśla WHO. Minimalna ilość kroków wykonywanych w ciągu dnia nie powinna być mniejsza niż 6000 tysięcy.
Oprócz dbałości o codzienną aktywność i dietę należy poddawać się szczepieniom przeciwko najpopularniejszym chorobom zakaźnym zgodnie z obowiązującym programem szczepień.
Jakie są najlepsze sposoby na ochronę przed chorobami?
Profilaktyka zdrowotna oprócz wymienionych powyżej zasad obejmuje także zachowania, które mają na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych w populacji. W związku z tym najlepszym sposobem na uniknięcie zarażeń jest częste i dokładne mycie rąk, zachowywanie odpowiedniego dystansu w dużych skupiskach ludzi, a także szczelne zasłanianie nosa i ust podczas kaszlu lub kichania.
Podejmowanie działań w ramach profilaktyki zdrowotnej pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób, a w razie ich pojawienia się — umożliwia skuteczne i szybkie leczenie.
+ There are no comments
Add yours