Profilaktyka zdrowotna

Profilaktyka zdrowotna to szereg podejmowanych przez człowieka działań mających na celu ochronę swojego zdrowia i zapobieganie chorobom. Taką profilaktykę obejmuje między innymi prowadzenie zdrowego trybu życia, częste wykonywanie badań rutynowych, regularne wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, a także zasady higieny.

Jak często powinniśmy wykonywać badania profilaktyczne?

Profilaktyka zdrowotna kojarzy się przede wszystkim z wykonywaniem badań, zanim wystąpią objawy chorobowe. Do takich badań należą między innymi:

  • podstawowa morfologia krwi,
  • analiza moczu,
  • mammografia, USG piersi i cytologia (dla kobiet),
  • badanie poziomu cholesterolu i przerostu prostaty (dla mężczyzn po 40 roku życia).

Każde z powyższych badań powinno być wykonywane raz do roku, a w przypadku podwyższonego ryzyka zachorowania na jakąś chorobą — nawet raz na pół roku.

profilaktyka zdrowotna leczenie

Jakie są najważniejsze zasady profilaktyki zdrowotnej?

Profilaktyka zdrowotna to przede wszystkim dbanie o aktywny i zdrowy tryb życia. By zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób, należy zatem zadbać o dietę bogatą w witaminy i składniki mineralne, a także pić około 3 litrów płynów dziennie. Podstawą żywienia powinny być owoce i warzywa, natomiast ograniczyć powinno się spożywanie produktów wysokoprzetworzonych z dużą ilością konserwantów.

Profilaktyka zdrowotna to również ruch, co stanowczo podkreśla WHO. Minimalna ilość kroków wykonywanych w ciągu dnia nie powinna być mniejsza niż 6000 tysięcy.
Oprócz dbałości o codzienną aktywność i dietę należy poddawać się szczepieniom przeciwko najpopularniejszym chorobom zakaźnym zgodnie z obowiązującym programem szczepień.

Jakie są najlepsze sposoby na ochronę przed chorobami?

Profilaktyka zdrowotna oprócz wymienionych powyżej zasad obejmuje także zachowania, które mają na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych w populacji. W związku z tym najlepszym sposobem na uniknięcie zarażeń jest częste i dokładne mycie rąk, zachowywanie odpowiedniego dystansu w dużych skupiskach ludzi, a także szczelne zasłanianie nosa i ust podczas kaszlu lub kichania. 
Podejmowanie działań w ramach profilaktyki zdrowotnej pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób, a w razie ich pojawienia się — umożliwia skuteczne i szybkie leczenie.


Dodane przez użytkownika user9 · 16-02-22
Komentarze

Ostatnio dodane

Szybki kontakt medyczny

Szybki kontakt medyczny - jak działa?

W obecnych czasach, wraz z rozwojem nowych metod technologicznych stało się możliwe szybkie, bezproblemowe i c (...)

Dalej
Refundacja NFZ

Refundacja NFZ - kto może skorzystać?

Każdy obywatel Polski, który posiada opłacone powszechne ubezpieczenie zdrowotne oraz otrzymał odpowiedni doku (...)

Dalej
Prawa Pacjenta

Prawa pacjenta w medycynie

Prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej Każdy ma prawo do korzystania ze świadczeń opiek (...)

Dalej