Poradnia endokrynologiczna - endokrynolog

Klinika endokrynologiczna to ośrodek medyczny specjalizujący się w wykrywaniu i leczeniu chorób związanych z układem endokrynnym. Układ endokrynny składa się z grupy narządów, które wydzielają hormony bezpośrednio do krwiobiegu. Jest on odpowiedzialny za utrzymanie homeostazy i regulację różnych funkcji organizmu, takich jak wzrost, regeneracja komórek, reakcja na stres i reprodukcja.

Kliniki endokrynologiczne specjalizują się w chorobach dotykających te narządy, w tym w cukrzycy, zaburzeniach pracy tarczycy, zaburzeniach pracy nadnerczy, guzach przysadki mózgowej i innych.

Jeśli odczuwasz jakiekolwiek skutki uboczne przyjmowanych leków lub podejrzewasz, że możesz cierpieć na zaburzenia endokrynologiczne, poszukaj pomocy w poradni endokrynologicznej.

Leczenie chorób nadnerczy

Wiele chorób nadnerczy powoduje nadprodukcję lub niedostateczną produkcję hormonów przez gruczoły. Choroby nadnerczy leczy się za pomocą kombinacji zmiany stylu życia i leków.

 • Choroba Addisona: Choroba Addisona występuje, gdy gruczoły wydzielają zbyt mało kortyzolu. Leczenie choroby Addisona obejmuje hormonalną terapię zastępczą.
 • Choroba Cushinga: Choroba Cushinga występuje, gdy gruczoły wydzielają zbyt dużo kortyzolu. Leczenie choroby Cushinga obejmuje podawanie leków zmniejszających ilość kortyzolu w organizmie.
 • Zmęczenie nadnerczy: Zmęczenie nadnerczy nie jest prawdziwą chorobą, ale terminem używanym do opisania zmniejszonej zdolności do wytwarzania kortyzolu w odpowiedzi na stres. Zmęczenie nadnerczy leczy się poprzez odpoczynek, zdrową dietę i techniki redukcji stresu.
endokrynolog gabinet

Leczenie chorób gruczołu krokowego

Choroby gruczołu krokowego są niezwykle powszechne wśród mężczyzn. Istnieje wiele chorób gruczołu krokowego, które są diagnozowane podczas rutynowych badań endokrynologicznych. Niektóre z najczęściej występujących chorób prostaty to:

 • Łagodny przerost gruczołu krokowego: Łagodny przerost gruczołu krokowego (BPH) jest najczęstszą chorobą prostaty występującą u mężczyzn w wieku powyżej 40 lat. BPH występuje, gdy prostata rozrasta się i blokuje cewkę moczową, powodując trudności w oddawaniu moczu. Leczenie BPH polega na zmianie stylu życia i stosowaniu leków.
 • Rak gruczołu krokowego: Rak prostaty jest drugim co do częstości występowania typem nowotworu u mężczyzn. Choroba ta jest uleczalna, jeśli zostanie wcześnie wykryta, dlatego regularne badania endokrynologiczne mają kluczowe znaczenie dla zdrowia prostaty.

Leczenie chorób przysadki mózgowej

Przysadka mózgowa jest odpowiedzialna za wydzielanie ważnych hormonów, takich jak hormon wzrostu i gonadotropina, które wpływają na funkcjonowanie innych narządów. Jeśli przysadka mózgowa jest uszkodzona, może wydzielać zbyt mało lub zbyt dużo tych hormonów, powodując kilka różnych schorzeń:

 • Akromegalię: Akromegalia to stan spowodowany wytwarzaniem przez przysadkę mózgową zbyt dużej ilości hormonu wzrostu. Powoduje ona nadmierny wzrost kości twarzy, rąk i stóp. Akromegalię leczy się chirurgicznie, usuwając nadmiar komórek produkujących hormon wzrostu.
 • Niedoczynność przysadki mózgowej: Niedoczynność przysadki mózgowej jest stanem spowodowanym wytwarzaniem przez przysadkę mózgową zbyt małej ilości jednego lub kilku ważnych hormonów. Jest ona często trudna do zdiagnozowania, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań.
 • Panhypopituitaryzm: Niedoczynność przysadki mózgowej to rzadki stan, w którym przysadka nie wytwarza żadnych hormonów. Jest on często spowodowany rozprzestrzenianiem się guza, który wpływa na przysadkę mózgową.

Leczenie chorób tarczycy

Istnieje wiele różnych rodzajów chorób tarczycy, a każda z nich jest inna. Niektóre z najczęstszych chorób tarczycy to:

 • Nadczynność tarczycy: Nadczynność tarczycy występuje wtedy, gdy tarczyca produkuje zbyt dużo hormonu tarczycy. Objawy nadczynności tarczycy obejmują zmęczenie, zmiany wagi i zmniejszoną tolerancję na zimno. Nadczynność tarczycy leczy się za pomocą leków.
 • Niedoczynność tarczycy: Niedoczynność tarczycy występuje, gdy tarczyca wytwarza zbyt mało hormonu tarczycy. Objawy niedoczynności tarczycy to zmęczenie, zmiany wagi i zmniejszona tolerancja na zimno. Niedoczynność tarczycy leczy się za pomocą hormonalnej terapii zastępczej.
 • Zapalenie tarczycy: Zapalenie tarczycy to stan, w którym dochodzi do zapalenia gruczołu tarczowego. Objawy zapalenia tarczycy obejmują bolesny guzek na szyi, obrzęk tarczycy i zmianę głosu.

Dodane przez użytkownika user9 · 29-08-21
Komentarze

Ostatnio dodane

Szybki kontakt medyczny

Szybki kontakt medyczny - jak działa?

W obecnych czasach, wraz z rozwojem nowych metod technologicznych stało się możliwe szybkie, bezproblemowe i c (...)

Dalej
Refundacja NFZ

Refundacja NFZ - kto może skorzystać?

Każdy obywatel Polski, który posiada opłacone powszechne ubezpieczenie zdrowotne oraz otrzymał odpowiedni doku (...)

Dalej
Profilaktyka zdrowotna

Co to jest profilaktyka zdrowotna?

Profilaktyka zdrowotna to szereg podejmowanych przez człowieka działań mających na celu ochronę swojego zdrowi (...)

Dalej
Prawa Pacjenta

Prawa pacjenta w medycynie

Prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej Każdy ma prawo do korzystania ze świadczeń opiek (...)

Dalej