Poradnia pulmonologiczna - pulmonolog

Choroby dróg oddechowych leczy się za pomocą terapii inhalacyjnej. W terapii inhalacyjnej wykorzystuje się urządzenie do dostarczania leków do układu oddechowego, dzięki czemu pacjenci mogą być leczeni bez konieczności hospitalizacji.

Innym sposobem leczenia chorób układu oddechowego jest podawanie leków przez rurkę do oddychania, jeśli pacjent nie może samodzielnie oddychać. W niektórych przypadkach chorób płuc konieczna może być operacja. Podczas operacji pulmonolog może usunąć fragment tkanki płucnej (biopsja), aby poszukać oznak choroby w tej tkance, pobrać małe próbki tkanki płucnej do badań laboratoryjnych lub usunąć płyn lub narośl (np. guz) z jamy płucnej.

Świadczenia w zakresie chirurgii klatki piersiowej

Operacja klatki piersiowej związana z chorobami płuc jest wykonywana przez torakochirurga. Celem tej operacji jest usunięcie chorej tkanki płucnej lub płynu, który nagromadził się w jamie klatki piersiowej. Operacja ta jest najczęściej wykonywana u osób z rozedmą płuc i przewlekłym zapaleniem oskrzeli. Może być także wykonywana u osób, które chorowały na raka płuc, gruźlicę lub inne choroby wymagające usunięcia części płuc.

Sarkoidoza

Sarkoidoza jest formą gruźlicy, która atakuje płuca. Pulmonolodzy leczą tę chorobę, podając pacjentowi kombinację antybiotyków i innych leków.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest postępującą chorobą, która powoduje trudności w oddychaniu z powodu zwiększonej ilości śluzu, który utrudnia normalny przepływ powietrza w płucach. Pulmonolodzy leczą POChP, przepisując leki i udzielając porad w celu zmniejszenia ilości śluzu w płucach.

pulmonolog zadania

Astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą płuc, która powoduje trudności w oddychaniu, świszczący oddech i kaszel z powodu reakcji alergicznej w drogach oddechowych. Pulmonolodzy leczą astmę oskrzelową przepisując leki, przeprowadzając testy alergiczne, udzielając porad dotyczących unikania alergenów oraz stosując wziewną terapię steroidową.

Zaburzenia oddychania w czasie snu

Zaburzenia oddychania w czasie snu to stan, który powoduje, że dana osoba przestaje oddychać na krótki czas podczas snu. Pulmonolodzy leczą tę przypadłość, przepisując ustniki i urządzenia do oddychania, które należy nosić podczas snu.

Mukowiscydoza

Mukowiscydoza to choroba genetyczna, która wpływa na płuca, trzustkę, wątrobę i inne organy w organizmie. Pulmonolodzy leczą mukowiscydozę, udzielając porad na temat sposobów radzenia sobie z chorobą, wykonując badania w celu monitorowania objawów i sprawdzania, czy nie występują powikłania, oraz przepisując leki kontrolujące objawy.


Dodane przez użytkownika user9 · 18-10-21
Komentarze

Ostatnio dodane

Szybki kontakt medyczny

Szybki kontakt medyczny - jak działa?

W obecnych czasach, wraz z rozwojem nowych metod technologicznych stało się możliwe szybkie, bezproblemowe i c (...)

Dalej
Refundacja NFZ

Refundacja NFZ - kto może skorzystać?

Każdy obywatel Polski, który posiada opłacone powszechne ubezpieczenie zdrowotne oraz otrzymał odpowiedni doku (...)

Dalej
Profilaktyka zdrowotna

Co to jest profilaktyka zdrowotna?

Profilaktyka zdrowotna to szereg podejmowanych przez człowieka działań mających na celu ochronę swojego zdrowi (...)

Dalej
Prawa Pacjenta

Prawa pacjenta w medycynie

Prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej Każdy ma prawo do korzystania ze świadczeń opiek (...)

Dalej